74LX1G32CTR
Mfr.Part #
74LX1G32CTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package/Case
Datasheet
74LX1G32CTR
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT323-5
Stock
460
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
32mA, 32mA
Current - Quiescent (Max) :
10 µA
Features :
Logic Level - High :
Logic Level - Low :
Logic Type :
OR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.5ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Inputs :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOT-323-5
Voltage - Supply :
1.65V ~ 5.5V